Alligator Nedir?

Alligator Nedir?

Williams Timsah Alligator Nedir?

Pazar psikolojinin efsanevi tüccar Bill Williams, erken bir öncü, yanlara yoluyla öğütme zamanın %70 %85 aralıkları ise zaman finansal piyasalar ve bireysel menkul eğilim sadece %15-%30 öncül takip eden Alligator göstergesi, aşağıdaki trend geliştirdi. Williams, bireylerin ve kurumların karlarının çoğunu güçlü trend dönemlerinde toplama eğiliminde olduklarına inanıyordu.

  • Williams Alligator göstergesi, düzleştirilmiş hareketli ortalamalar kullanan teknik bir analiz aracıdır.
  • Gösterge, başlamak için basit bir hareketli ortalama (SMA) ile hesaplanan düzleştirilmiş bir ortalama kullanır.
  • Beş, sekiz ve 13 periyot olarak ayarlanmış üç hareketli ortalama kullanır. Üç hareketli ortalama Timsahın Çenesini, Dişlerini ve Dudaklarını içerir.
  • Gösterge, ticaret sinyalleri oluşturmak için yakınsama-sapma ilişkilerini uygular, Çene en yavaş dönüşleri yapar ve Dudaklar en hızlı dönüşleri yapar.

Williams Alligator Göstergesi Nasıl Çalışır?

Timsah göstergesi, tümü Fibonacci sayıları olan beş, sekiz ve 13 periyot olarak ayarlanmış üç düzleştirilmiş hareketli ortalama kullanır. İlk düzleştirilmiş ortalama, gösterge dönüşlerini yavaşlatan ek düzleştirilmiş ortalamalar ekleyerek basit bir hareketli ortalama (SMA) ile hesaplanır.

  • Timsah Göstergesinin Hesaplanması

Basit hareketli ortalama (SMA):

  1. SUM1 = SUM (CLOSE, N)
  2. SMMA1 = SUM1/N
  3. Subsequent values are:
  4. PREVSUM = SMMA(i-1) *N
  5. SMMA(i) = (PREVSUM-SMMA(i-1)+CLOSE(i))/N

Nerede:

SUM1 = Dönem kapanış fiyatlarının toplamı;
PREVSUM = Önceki çubuğun düzeltilmiş toplamı;
SMMA1 = İlk çubuğun düzleştirilmiş hareketli ortalaması;
SMMA(i) = Geçerli çubuğun düzleştirilmiş hareketli ortalaması (ilki hariç);
CLOSE(i) = Cari kapanış fiyatı;
N = Yumuşatma dönemi.

Göstergenin nasıl hesaplandığı, göstergenin iç işleyişini anlamak için önemlidir. Neyse ki, hesaplama pratikte gerekli değildir. Timsah göstergesi, grafiklerinizdeki veya ticaret platformunuzdaki gösterge listesinden grafiklerinize eklenebilir.

Üç hareketli ortalama, Timsahın Çenesini, Dişlerini ve Dudaklarını içerir, gelişen trendlere ve işlem aralıklarına tepki olarak açılır ve kapanır:

Çene (mavi çizgi): 13 çubuklu SMA ile başlar ve sonraki değerlerde sekiz çubukla düzeltilir.
Dişler (kırmızı çizgi): Sekiz çubuklu SMA ile başlar ve sonraki değerlerde beş çubukla düzeltilir.
Dudaklar (yeşil çizgi): Beş çubuklu SMA ile başlar ve sonraki değerlerde üç çubukla düzeltilir.

Williams, göstergeyi tanımlamak için ahır görüntülerini çağırdı ve “kör bir tavuk bile her zaman aynı anda beslenirse mısırını bulacak … yıllar sürdü, ancak kör tavuk pazarına ulaşana kadar tozumuzu her zaman kuru tutmamızı sağlayan bir gösterge ürettik.

Özel Hususlar

Gösterge, ticaret sinyalleri oluşturmak için yakınsama-sapma ilişkilerini uygular, Çene en yavaş dönüşleri yapar ve Dudaklar en hızlı dönüşleri yapar. Diğer hatlardan geçen dudaklar kısa bir satış fırsatını işaret ederken, yukarı doğru geçiş bir satın alma fırsatını işaret ediyor. Williams, aşağı doğru haçı “uyuyan” timsah ve yukarı doğru haçı “uyanan” timsah olarak ifade eder.”

Birbirinden ayrılan ve daha yüksek veya daha düşük hareket eden üç çizgi, uzun veya kısa pozisyonların korunması ve yönetilmesi gereken trend dönemlerini gösterir. Buna timsah “ağzı açık yemek” denir.” Dar bantlara yakınlaşan ve yatay bir yöne doğru kaymakta olan gösterge çizgileri, trendin sona erebileceği dönemleri ifade ederek, kar alma ve pozisyon yeniden düzenleme ihtiyacını işaret ediyor. Bu timsahın olduğunu gösterir “dedi.

Dalgalı piyasa koşulları nedeniyle üç çizgi birbirini tekrar tekrar çaprazladığında gösterge yanlış pozitif yanıp söner. Williams’a göre, timsah şu anda “uyuyor”. Tekrar uyanana kadar kenarda kalır. Bu, göstergenin önemli bir dezavantajını ortaya çıkarır, çünkü geniş aralıklardaki birçok uyanma sinyali başarısız olur ve kırbaç testerelerini tetikler.

Williams Timsah Göstergesi Örneği

Eskiden Facebook olan Meta (FB), grafiğin sol alt kısmına yakın bir timsah “uyanış” sinyaline sahip, daha sonra bir timsahın “açık ağızlı yeme” aşamasını gösteren güçlü bir yükseliş trendine giriyor. Yükselişte, fiyat çene çizgisine düşer, ancak göstergeler birbirini geçmez. Trend kalır. Dudaklar Dişlerin altından geçtiğinde ve Çene Çizgisi ve çizgiler fiyat yana doğru hareket ettikçe iç içe geçtiğinde timsah “doygun” bir satış sinyali gelir.

Timsah, yeni bir uyanış sinyali sönmeden önce bir süre “uyur” ve yükseliş eğilimi başka bir “ağzı açık yeme” aşamasıyla başlar. Fiyat artmaya devam ediyor, ancak zayıf bir şekilde. Sonra bir satış var ve ağız aşağıya doğru açılıyor ve düşüş eğilimine işaret ediyor. Çizgiler tekrar kesişerek timsahın olduğunu işaret ediyor ” ifadelerini kullandı.” Ağız tekrar açılıncaya kadar, kenarda kalır.

Timsah göstergesi herhangi bir pazarda veya zaman diliminde kullanılabilir. Sonraki EUR/USD döviz çiftinin bir örneğidir.

Grafiğin sol alt kısmında Timsah açılır ve bir süre yükseliş eğilimi devam eder. Çizgiler daha sonra kesişir ve iki küçük düşüş eğilimi gelişir. Bu kısa bir yükseliş sonuçları iyi tarafı, satın almak için bir sinyal tarafından takip edilir. Fiyat geri çekildikçe, Timsah doyurulur ve daha sonra büyük bir yükseliş eğilimi için tekrar açılır. Bunu, gösterge çizgilerinin ileri geri çaprazlandığı uzun bir yanal süre izler. Bu bir uyku evresidir ve çoğu tüccar uzak durmak için en iyisidir. Grafiğin en sağında, Timsah ağzını tekrar açıyor ya da uyanıyor ve düşüş eğilimine işaret ediyor.

Bill Williams’ın Timsah göstergesi, trend tanıma ve ticarete giriş zamanlaması için kullanışlı bir görsel araç sağlar, ancak dalgalı ve trendsiz dönemlerde sınırlı kullanışlılığa sahiptir. Piyasa oyuncuları, alış veya satış sinyallerini hareketli ortalama yakınsama sapması (MACD) veya başka bir trend tanımlama göstergesi ile onaylayabilir.