Amazon Kazanç Raporu: Nelere Dikkat Edilmeli

Amazon Kazanç Raporu: Nelere Dikkat Edilmeli
  • Analistler Q4 FY 2020 yılında $1.95 vs $14.09 EPS tahmin ediyoruz.
  • Amazon Web Hizmetleri gelirinin sizi yükseltmesi bekleniyor.
  • Şirket genelinde gelirin artması bekleniyor, ancak son yıllarda en yavaş hızda.

Amazon.com A.Ş. (AMZN), 2020 mali yılında elde ettiği hızlı kar ve gelir artışını sürdürmek için mücadele ediyor. Şirketin en son bildirilen çeyreğinde, gelir artışı önemli ölçüde yavaşladığı için kazançlar altı çeyrekte ilk kez battı. Salgın sırasında evde barınırken çevrimiçi alışveriş yapan insanlardan gelen ilk destek yıpranmaya başladı. Bunun da ötesinde, şirket artan ücretler ve işgücü kıtlığı ile giderek daha fazla ilgilenmelidir.

Yatırımcılar, şirket Şubat ayında kazanç bildirdiğinde Amazon’un kazanç düşüşünü tersine çevirip gelir artışını yeniden canlandırabileceğini görmek isteyecekler. 2022 4. Çeyrek Mali yılı için Analistler, gelirlerin en az dört yıl içinde en yavaş üç aylık tempoda artmasıyla hisse başına kazançların (EPS) üst üste ikinci çeyrekte düşmesini bekliyorlar.

Yatırımcılar ayrıca, şirketin yüksek marjlı bulut bilişim işi olan Amazon Web Services (AWS) tarafından elde edilen gelire odaklanacaklar. AWS hala şirketin toplam gelirinin nispeten küçük bir bölümünü oluşturuyor, ancak Amazon’un işletme gelirinin çoğunluğunu oluşturuyor. Analistler AWS gelirinin artmasını bekliyor, ancak önceki iki çeyreğe göre daha yavaş bir hızda.

Amazon’un hisseleri geçen yıl daha geniş bir pazarın gerisinde kaldı. Hisse senedinin piyasa ile olan performans farkı geçen yıl boyunca kademeli olarak genişledi, ancak özellikle Aralık 2021 ortalarında genişlemeye başladı. O ayın ortasında son zirveye ulaştıktan sonra, hisse senedi son kazanımları düşürmeye başladı. Bu kayıplar Ocak ayı ortalarında hızlandı, ancak hisse senedi geçtiğimiz hafta 4. Çeyrek kazanç raporundan önce toparlanmaya başladı. Amazon’un hisseleri, S&P 500’ün %20,5’lik toplam getirisinin çok altında, %-9,5’lik toplam getiri sağlamıştır.

Amazon Kazanç Geçmişi

Amazon, analistlerin beklentilerini kaçıran Q3 FY 2021 kazanç sonuçlarını bildirdi. EPS, 2020 Mali yılının ilk çeyreğinden bu yana yaşanan ilk düşüşe işaret ederek bir önceki çeyreğe göre %50,5 değer kaybetti. Gelir, en az 15 çeyrekte en yavaş hızı olan yıllık bazda (yıllık bazda) %15,3 arttı.4

Şirket, kazanç basın açıklamasında, işgücü kıtlığı, artan ücret maliyetleri, küresel tedarik zinciri sorunları ve daha yüksek navlun ve nakliye maliyetleri nedeniyle dördüncü çeyrekte tüketici işinde milyarlarca dolar değerinde ek maliyete maruz kalacağı konusunda uyardı.

Gelir cevapsız iken Q2 FY 2021’de, Amazon uzlaşma kazanç tahminleri yendi. EPS yıllık bazda %46, 8 artarak ilk çeyrekte bildirilen %215, 7’lik artıştan önemli ölçüde yavaşladı. Mali yılının ilk çeyreğinden bu yana en yavaş hızı olan bir önceki çeyreğe göre %27,2 arttı

Şirket, AWS gelirinin hızlanmasına yansıyan operasyonları buluta taşıma planlarını öne çıkaran daha fazla sayıda işletme yaşadığını söyledi.

Analistler, Amazon’un finansal performansının 2021 Mali yılının 4. Çeyreğinde zayıflamaya devam etmesini bekliyor. Eps’nin bir önceki yılın çeyreğine göre %73.2 oranında gerilemesi ve son dört yılın en az çeyreğine göre en hızlı gerilemesi bekleniyor. Gelirin yıllık %9.7 oranında artması bekleniyor, bu da son dört yılın en az çeyreğindeki en yavaş hızı. 2021 mali yılının tamamı için analistler, EPS’nin en az yedi yıldaki ilk yıllık düşüş olan %2,9 oranında düşeceğini tahmin ediyorlar. Yıllık gelirin %21,8 oranında artması bekleniyor ve bu da 2019 Mali yılından bu yana en yavaş hız olacak.

Anahtar Metrik

Yukarıda belirtildiği gibi, yatırımcılar Amazon’un bulut bilişim platformu AWS’nin elde ettiği gelire de odaklanacaklar. AWS, geliştiricilere hesaplama, depolama, veritabanı, analitik, makine öğrenimi ve diğer hizmetler gibi bir dizi isteğe bağlı teknoloji hizmeti sunar.7 Bu hizmetler öncelikle start-up’lar, işletmeler, devlet kurumları ve akademik kurumlar tarafından kullanılmaktadır. Şirketin AWS işi, e-ticaret işinden çok daha yüksek marjlar üretiyor. 2020 Mali yılında Amazon’un küresel perakende satış ve abonelik tabanlı iş segmentleri şirketin toplam gelirinin yaklaşık %88’ini oluştururken AWS yalnızca %12’sini oluşturuyordu. Ancak AWS, yıl için toplam işletme gelirinin %59’unu oluşturdu ve bu da onu Amazon’un ana kar üreticisi haline getirdi.

2018 Mali yılında kısa bir hızlanmaya rağmen AWS gelirindeki artış son yıllarda sürekli olarak yavaşladı. 2015 Mali yılında yıllık AWS geliri %69,7 arttı. Geçen yıl, Amazon’un bulut segmenti için gelir sağlıklı, ancak daha yavaş, %29,5 oranında arttı. Ancak 2021 Mali yılının ilk üç çeyreğinde büyüme hızlandı. AWS geliri ilk çeyrekte yıllık bazda %32,1 artarak ikinci çeyrekte yıllık bazda %37,0, üçüncü çeyrekte ise yıllık bazda %38,9 arttı. Analistler, 2021 Mali yılının 4. Çeyreğinde yıllık bazda %35,7’lik AWS gelir artışı öngörerek hızlanma eğiliminin sona ermesini bekliyorlar. Ancak bu hız, ilk çeyrekte kaydedilen büyüme oranından ve bir önceki mali yılın her çeyreğinde kaydedilen oranlardan daha hızlı olacaktır. 2021 mali yılının tamamı için analistler, AWS gelirinin bir önceki yılın büyüme hızına göre hızlanarak %36,0 artmasını bekliyor.