Marjin Nedir?

Marjin Nedir?

Finansmanda marj, bir yatırımcının, sahibinin aracı kurum veya borsa için oluşturduğu kredi riskini karşılamak üzere aracı kurumuna veya borsasına yatırması gereken teminattır. Bir yatırımcı, finansal araç satın almak için aracı kurumdan nakit borç alırsa, kısa satmak için finansal araç ödünç alırsa veya türev sözleşme yaparsa kredi riski oluşturabilir.

Marj üzerinden satın alma, bir yatırımcı bir aracı kurumdan bakiyeyi ödünç alarak bir varlık satın aldığında gerçekleşir. Marjdan satın almak, bir varlık için komisyoncuya yapılan ilk ödemeyi ifade eder; yatırımcı, aracılık hesabındaki marjlı menkul kıymetleri teminat olarak kullanır.

Genel bir işletme bağlamında marj, bir ürün veya hizmetin satış fiyatı ile üretim maliyeti veya karın gelire oranı arasındaki farktır. Marj, faiz oranının, ayarlama endeksi oranına eklenen ayarlanabilir faizli ipotek (ARM) üzerindeki kısmını da ifade edebilir.

  • Marj, bir yatırım satın almak için bir komisyoncudan ödünç alınan paradır ve bir yatırımın toplam değeri ile kredi tutarı arasındaki farktır.
  • Marj ticareti, bir komisyoncudan alınan kredinin teminatını oluşturan bir finansal varlığın ticareti için bir komisyoncudan ödünç alınan fonların kullanılması uygulamasını ifade eder.
  • Bir marj hesabı, bir yatırımcının hesabındaki mevcut nakit veya menkul kıymetleri bir kredi için teminat olarak kullanmasına izin verilen standart bir aracılık hesabıdır.
  • Marjla sağlanan kaldıraç, hem kazançları hem de kayıpları artırma eğiliminde olacaktır. Bir kayıp durumunda, bir marj çağrısı aracınızın önceden izin almadan menkul kıymetleri tasfiye etmesini gerektirebilir.

Marjı Anlama

Marj, bir yatırımcının aracılık hesabında sahip olduğu özkaynak miktarını ifade eder. “Marjla” veya “marjla satın alma”, menkul kıymet satın almak için bir komisyoncudan ödünç alınan parayı kullanmak anlamına gelir. Bunu yapmak için standart bir aracı kurum hesabı yerine bir marj hesabınız olmalıdır. Bir marj hesabı, komisyoncunun yatırımcıya hesabındaki bakiye ile satın alabileceklerinden daha fazla menkul kıymet satın alması için borç verdiği bir aracılık hesabıdır.

Menkul kıymet satın almak için marj kullanmak, hesabınızdaki mevcut nakit veya menkul kıymetleri bir kredi için teminat olarak kullanmak gibidir. Teminatlı kredi, ödenmesi gereken periyodik bir faiz oranı ile birlikte gelir. Yatırımcı ödünç para veya kaldıraç kullanıyor ve bu nedenle hem kayıplar hem de kazançlar sonuç olarak büyütülecek. Marj yatırımı, yatırımcının krediye faiz olarak ödediğinden daha yüksek bir yatırım getirisi oranı elde etmeyi öngördüğü durumlarda avantajlı olabilir.

Örneğin, marj hesabınız için %60’lık bir başlangıç marjı gereksiniminiz varsa ve 10.000 ABD Doları değerinde menkul kıymet satın almak istiyorsanız, marjınız 6.000 ABD Doları olur ve gerisini komisyoncudan ödünç alabilirsiniz.

Marj Üzerinden Satın Alma

Marjla satın almak, hisse senedi satın almak için bir komisyoncudan borç almaktır. Bunu aracılığınızdan bir kredi olarak düşünebilirsiniz. Marj ticareti, normalde yapabileceğinizden daha fazla hisse senedi satın almanızı sağlar. Marjla işlem yapmak için bir marj hesabına ihtiyacınız var. Bu, hesaptaki parayı kullanarak işlem yaptığınız normal bir nakit hesaptan farklıdır.

Yasaya göre, aracınızın bir marj hesabı açmak için onayınızı alması gerekir. Marj hesabı standart hesap açma sözleşmenizin bir parçası olabilir veya tamamen ayrı bir sözleşme olabilir. Bazı aracı kurumlar daha fazlasını gerektirse de, bir marj hesabı için en az 2.000$’lık bir ilk yatırım gereklidir. Bu depozito minimum marj olarak bilinir.

Hesap açıldıktan ve faaliyete geçtikten sonra, bir hisse senedinin satın alma fiyatının %50’sine kadar borç alabilirsiniz. Yatırdığınız satın alma fiyatının bu kısmı başlangıç marjı olarak bilinir. %50’ye varan bir marjın olması gerekmediğini bilmek çok önemlidir. Daha az borç alabilirsin, %10 veya %25 diyelim. Bazı aracı kurumların satın alma fiyatının %50’sinden fazlasını yatırmanızı gerektirdiğini unutmayın.

Ödünç alınan fonlara zamanında faiz ödemek gibi yükümlülüklerinizi yerine getirmeniz koşuluyla kredinizi istediğiniz kadar tutabilirsiniz. Hisse senedini bir marj hesabında sattığınızda, gelirler tamamen ödenene kadar kredinin geri ödenmesine karşı komisyoncunuza gider.

Ayrıca, komisyoncunuz kredinizi ödemek için sizi daha fazla para yatırmaya veya hisse senedi satmaya zorlamadan önce sürdürmeniz gereken minimum hesap bakiyesi olan bakım marjı adı verilen bir kısıtlama da vardır. Bu olduğunda, marj çağrısı olarak bilinir. Bir marj çağrısı, aracılığınızdan hesabınıza para eklemenizi veya hesabınızı istenen seviyeye getirmek için pozisyonları kapatmanızı talep eden etkili bir taleptir. Marj çağrısına uymazsanız, aracı kurumunuz hesabı en düşük değere geri getirmek için açık pozisyonları kapatabilir. Aracı kurumunuz bunu sizin onayınız olmadan yapabilir ve hangi pozisyonların tasfiye edileceğini seçebilir.

Ayrıca, aracı kurumunuz işlem(ler) için sizden bir komisyon talep edebilir. Bu süreçte meydana gelen kayıplardan siz sorumlusunuz ve aracı kurumunuz ilk marj gereksinimini aşacak kadar hisse veya sözleşmeyi tasfiye edebilir.

Özel Hususlar

Margin kullanarak maliyetleri ile gelir borç şeklidir çünkü hesap marginable Menkul Kıymetler teminat vardır. Birincil maliyet, kredinize ödemeniz gereken faizdir. Ödeme yapmaya karar vermediğiniz sürece faiz ücretleri hesabınıza uygulanır. Zamanla, size karşı faiz tahakkuk ettikçe borç seviyeniz artar. Borç arttıkça, faiz ücretleri artar vb. Bu nedenle, marjdan satın alma esas olarak kısa vadeli yatırımlar için kullanılır. Uzun bile kırmak için gerekli bir yatırım, daha fazla geri dönüş tutun. Uzun bir süre marj üzerinde bir yatırım tutarsanız, kar elde etme ihtimaliniz size karşı yığılır.

Tüm hisse senetleri marjla satın alınmaya uygun değildir. Federal Rezerv Kurulu hangi hisse senetlerinin marjinalleştirilebileceğini düzenler. Kural olarak brokerler, müşterilerin bu tür hisse senetleriyle ilgili günlük riskler nedeniyle kuruş hisse senetleri, tezgah üstü İlan Panosu (OTCBB) menkul kıymetleri veya halka arzları (halka arzlar) marj üzerinden satın almalarına izin vermeyecektir. Bireysel aracı kurumlar belirli hisse senetlerini marjlamamaya da karar verebilir, bu nedenle marj hesabınızda hangi kısıtlamaların bulunduğunu görmek için onlarla görüşün.

Bir Satın Alma Gücü Örneği

Marj hesabınıza 10.000 dolar yatırdığınızı varsayalım. Satın alma fiyatının %50’sini yatırdığınız için, bu 20.000$ değerinde satın alma gücünüz olduğu anlamına gelir. Ardından, 5.000$ değerinde hisse senedi satın alırsanız, hala 15.000$’lık satın alma gücünüz kalır. Bu işlemi karşılamak için yeterli paranız var ve marjınıza girmediniz. Parayı ancak 10.000 dolardan fazla menkul kıymet satın aldığınızda borçlandırmaya başlarsınız.

Bir marj hesabının satın alma gücünün, hesaptaki marjinalleştirilebilir menkul kıymetlerin fiyat hareketine bağlı olarak günlük olarak değiştiğini unutmayın.

Marjın Diğer Kullanımları

Muhasebe Marjı İşletme muhasebesinde marj, işletmelerin genellikle brüt kar marjlarını, faaliyet marjlarını ve net kar marjlarını izledikleri gelir ve giderler arasındaki farkı ifade eder. Brüt kar marjı, bir şirketin gelirleri ile satılan malların maliyeti (COGS) arasındaki ilişkiyi ölçer. Faaliyet kar marjı, çarkları ve faaliyet giderlerini dikkate alır ve bunları gelirle karşılaştırır ve net kar marjı tüm bu giderleri, vergileri ve faizleri dikkate alır.

Mortgage Kredilerinde Marj

Ayarlanabilir faizli ipotekler (ARM), giriş dönemi için sabit bir faiz oranı sunar ve ardından oran ayarlanır. Yeni oranı belirlemek için banka, belirlenmiş bir endekse bir marj ekler. Çoğu durumda, marj kredinin ömrü boyunca aynı kalır, ancak endeks oranı değişir. Bunu daha net anlamak için, ayarlanabilir faizli bir ipoteğin %4’lük bir marjı olduğunu ve Hazine Endeksine endekslendiğini hayal edin. Hazine Endeksi %6 ise, ipoteğin faiz oranı %6 endeks oranı artı %4 marj veya %10’dur.

Marjla İşlem Yapmak Ne Anlama Geliyor?

Marjla işlem yapmak, işlem yapmak için bir aracı kurumdan borç para almak anlamına gelir. Marjla işlem yaparken, yatırımcılar önce nakit para yatırır, daha sonra kredi için teminat görevi görür ve daha sonra ödünç aldıkları parayla devam eden faiz ödemelerini öderler. Bu kredi, yatırımcıların satın alma gücünü artırarak daha büyük miktarda menkul kıymet satın almalarını sağlar. Otomatik olarak satın alınan menkul kıymetler, marj kredisi için teminat görevi görür.

Marj Çağrısı Nedir?

Bir marj çağrısı, daha önce bir yatırımcıya marj kredisi uzatmış olan bir komisyoncunun, o yatırımcıya marj hesabındaki teminat miktarını artırmalarını isteyen bir bildirim gönderdiği bir senaryodur. Bir marj çağrısı ile karşı karşıya kaldıklarında, yatırımcıların bazen diğer menkul kıymetleri satarak hesaplarına ek nakit para yatırmaları gerekir. Yatırımcı bunu yapmayı reddederse, komisyoncu gerekli fonları toplamak için yatırımcının pozisyonlarını zorla satma hakkına sahiptir. Birçok yatırımcı marj çağrılarından korkuyor çünkü yatırımcıları pozisyonları elverişsiz fiyatlarla satmaya zorlayabilirler.

Marj Teriminin Diğer Bazı Anlamları Nelerdir?

Marj kredilerinin dışında, marj teriminin finansta başka kullanımları da vardır. Örneğin, brüt kar marjı, vergi öncesi kar marjı ve net kar marjı gibi çeşitli kar marjlarını ifade etmek için tümünü yakala terimi olarak kullanılır. Bu terim bazen faiz oranlarını veya risk primlerini ifade etmek için de kullanılır.