Nasdaq Nedir?

Nasdaq Nedir?

Nasdaq, menkul kıymet alım satımı için küresel bir elektronik pazardır. Başlangıçta “Ulusal Menkul Kıymetler Satıcıları Otomatik Teklifler Birliği” nin kısaltmasıydı – şu anda Finans Endüstrisi Düzenleme Kurumu (FINRA) olarak bilinen Ulusal Menkul Kıymetler Satıcıları Birliği’nin (NASD) bir yan kuruluşuydu. Nasdaq, yatırımcıların bilgisayarlı, hızlı ve şeffaf bir sistemde menkul kıymet ticareti yapabilecekleri bir site olarak kuruldu.1 Şubat’ta faaliyete başladı.

  • Nasdaq, dünyanın ilk elektronik borsası olan menkul kıymet alım satımı için çevrimiçi bir küresel pazardır.
  • Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da 25 pazar, bir takas merkezi ve beş merkezi menkul kıymet deposu işletmektedir.
  • Dünyanın teknoloji devlerinin çoğu Nasdaq’da listeleniyor.

Nasdaq’ı Anlama

Dönem “Nasdaq” da Nasdaq Bileşik gibi Apple (eski Facebook), (Google) Alfabesi, Microsoft, Meta, Amazon ve Intel gibi dünyanın önde gelen teknoloji ve biyoteknoloji devleri içeren Nasdaq Borsası’nda 3 binden fazla hisse senedi Endeksi başvurmak için kullanılır.

Nasdaq resmi olarak Nasd’den ayrıldı ve 2006 yılında ulusal menkul kıymetler borsası olarak faaliyet göstermeye başladı. 2007 Yılında İskandinav borsa grubu OMX ile birleşerek dünyanın en büyük borsa şirketi olan Nasdaq OMX Grubu oldu ve dünyanın menkul kıymet işlemlerinin 10’undan birine güç sağladı.

Merkezi New York’ta bulunan Nasdaq OMX, başta hisse senetleri olmak üzere opsiyonlar, sabit getiriler, türevler ve emtialar olmak üzere 25 pazarın yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da bir takas merkezi ve beş merkezi menkul kıymet deposu işletmektedir.5 Son teknoloji ticaret teknolojisi 50 ülkede 90 borsa tarafından kullanılmaktadır. Nasdaq’da NDAQ sembolü altında listelenmiştir ve 2008’den beri S&P 500’ün bir parçası olmuştur.

Nasdaq Ticaret Platformu

Nasdaq bilgisayarlı ticaret sistemi başlangıçta neredeyse bir asırdır yaygın model olan verimsiz “uzman” sisteme alternatif olarak tasarlandı. Teknolojinin hızla gelişmesi Nasdaq’ın elektronik ticaret modelini dünya çapındaki pazarlar için standart haline getirmiştir.

En başından beri ticaret teknolojisinde lider olarak, dünyanın teknoloji devlerinin ilk günlerinde Nasdaq’ta listelemeyi seçmeleri sadece uygundu. Teknoloji sektörü 1980’lerde ve 1990’larda öne çıktıkça, Nasdaq bu sektör için en çok takip edilen vekil oldu.

1990’ların sonlarındaki teknoloji ve dot-com patlaması ve çöküşü, Nasdaq işlem platformuyla karıştırılmaması gereken bir endeks olan Nasdaq Kompozitinin yükselişi ve düşüşüyle örneklenmiştir. Kurumsal Finansman Enstitüsüne göre, endeks Temmuz 1995’te ilk kez 1.000 işaretini geçti, sonraki yıllarda yükseldi ve Mart 2000’de 5.000’in üzerine çıktı. Daha sonra yapılan düzeltmede Ekim 2002’ye kadar neredeyse %80 oranında geriledi.

Nisan 2000’de endeks 3,227’ye geriledi ve Ekim 2002’de 1,108,49’un en düşük seviyesine ulaştı. Büstün ardından endeks, küresel finansal krizin vurduğu 2007/2008 yılına kadar kademeli olarak toparlandı.

Nasdaq’ın Yakın Tarihi

Avrupa Menkul Kıymetler Satıcıları Birliği Otomatik Teklif Sistemi (NASDAQ), Nasdaq Borsasına Avrupa eşdeğeri olarak kuruldu. 2001 Yılında NASDAQ tarafından satın alındı ve NASDAQ Europe oldu.Ancak 7 Operasyon kapatıldı ve 2007’de NASDAQ Europe Equiduct olarak yeniden canlandırıldı ve şu anda Börse Berlin bünyesinde faaliyet gösteriyor.

18 Haziran 2012’de Nasdaq OMX, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı arifesinde Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Borsalar Girişimi’nin kurucu üyesi oldu.9 Kasım 2016’da Nasdaq Coo’su Adena Friedman, CEO rolüne terfi etti ve Amerika Birleşik Devletleri’nde büyük bir değişim gerçekleştiren ilk kadın oldu.

Kurul Çeşitliliğinin Açıklanması Kuralı

1 Aralık 2020’de Nasdaq, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) borsadaki şirketlerin yönetim kurullarının çeşitliliği hakkında rapor vermelerini gerektirecek bir kural değişikliği önerdi.

Ayrıca, çoğu kurulun, en az bir “kendini kadın olarak tanımlayan” ve bir “kendini az temsil edilen azınlık veya LGBTQ + olarak tanımlayan” da dahil olmak üzere en az iki “farklı yönetmene” sahip olmasını gerektirecektir.” 6 Ağustos 2021’de SEC, 2022’de uygulanmaya başlayacak olan Yönetim Kurulu Çeşitlilik Açıklama Kuralını onayladı.

Finansal Performans

Nasdaq, gelirini finansal kurumlar, brokerler, kurumsal yatırımcılar ve şirketler de dahil olmak üzere müşterilerden almaktadır. Nasdaq’ın geliri esas olarak aşağıdakiler için alınan ücretlerden elde edilir:

  • Yatırımcıların çeşitli pazarlara erişimini sağlayan piyasa hizmetleri
  • Finansal kurumlar, brokerler ve varlık yöneticileri için verilere, endekslere ve yatırım analizlerine erişim olan yatırım zekası
  • Ticaret ve yerleşim platformlarının yanı sıra finansal suçlarla mücadele teknolojisi çözümlerini içeren piyasa teknolojisi
  • Listeleme ücretleri ve yatırım ilişkileri hizmetleri gibi kurumsal hizmetler

Nasdaq, Eylül ayında sona eren 12 aylık dönemde 3,3 milyar dolar net gelir elde etti. 30, 2021. 2021 yılının 3. Çeyreğinde Nasdaq, bir önceki yıla göre% 17’lik bir sıçrama olan 838 milyon dolar net gelir elde etti. Eylül itibariyle. 30 aralık 2021’de, yıllık yinelenen gelir 2020’nin 3. Çeyreğinden itibaren% 19 artarak 1.843 milyar dolara yükseldi.

Piyasa Performansı

Nasdaq Kasım ayında rekor bir kapanış elde etti. Bileşik endeks 16,057.44’e ulaştığında 19 aralık 2021. Bu kazanç, endeksin 2.710 seviyesinde işlem gördüğü 2012 Ocak ayı ortasından itibaren %490’dan fazla bir kazancı temsil ediyordu.